Olejek kokosowy pozyskuje się z pulpy owocu palmy kokosowej. Jest tłoczony na zimno i nieoczyszczany. Taki sposób wytwarzania pozwala zachować wszystkie składniki odżywcze. Produkt posiada stałą konsystencję, biały kolor i bardzo przyjemny zapach. Powyżej 25°C przybiera postać żółtawego płynu.

Olejek kokosowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Można wykorzystać go do oczyszczania twarzy metodą OCM (Oil Cleansing Method), robienia demakijażu, nawilżania skóry twarzy i ciała, jako produkt łagodzący podrażnienia (również te po goleniu i zbyt długim opalaniu), naturalny dezodorant i środek wzmacniający rzęsy. Jednak najbardziej znany jest jako kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Można stosować go zarówno samodzielnie, jak i w postaci dodatku do innych kosmetyków myjących lub olejowania włosów. Dlaczego olejek kokosowy jest tak popularny?

Sekret popularności olejku kokosowego tkwi w jego natychmiastowym działaniu i niesamowitych właściwościach. Otóż produkt działa leczniczo i kondycjonująco na skórę głowy i włosy. Zapobiega powstawaniu łupieżu i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów i reguluje pracę gruczołów łojowych. Przywraca skórze głowy naturalne pH dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Olejek kokosowy zawiera naturalne filtry przeciwsłoneczne, które chronią włosy przed działaniem promieniowania słonecznego. Jednocześnie zabezpieczają pasemka nawilżającą warstwą, która ochrania kosmyki przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Ponadto, olejek kokosowy ułatwia rozczesywanie, zapobiega powstawaniu kołtunów i plątaniu się pasemek. Przyspiesza suszenie, regeneruje rozdwojone końcówki, wygładza, nawilża i pomaga w modelowaniu fryzury.

Jednak sam olejek kokosowy nie wystarczy, aby włosy były piękne i zdrowe. Należy odpowiednio dbać o pasemka i skórę głowy. Nie jest wskazane zbyt częste suszenie, prostowanie i farbowanie włosów. Co dwa miesiące powinno podcinać się włosy, aby odbudować końcówki. Raz w tygodniu można przeprowadzać olejowanie i stosować płukanki. Bardzo ważne jest wyeliminowanie chorób skóry głowy. Całkiem niezłe efekty przynosi masaż, ponieważ pobudza krążenie krwi, dotlenia komórki skóry, wzmacnia mieszki włosowe, odpręża i relaksuje.

Olejek kokosowy oddziałuje na wszystkie części włosa, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wygładzenie i blask kosmetyk zapewnia otoczce włosa. Jest to najbardziej zewnętrzna część włosa, stale narażona na uszkodzenia. Wytrzymałość i elastyczność olejek kokosowy nadaje korze, wewnętrznej warstwie włosa. Natomiast rdzeniowi i cebulkom włosowym produkt dostarcza składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.