Olejek kokosowy przeznaczony jest do pielęgnacji każdego typu włosów i skóry głowy. Z powodzeniem może być stosowany w kuchni jako tłuszcz do smarowania pieczywa oraz w kosmetyce: podczas masażu i demakijażu, jako produkt nawilżający i regenerujący, do oczyszczania skóry twarzy. Przy zakupie powinnyśmy się kierować nie tylko właściwościami, lecz także krajem pochodzenia, składem i ceną.

Olejek kokosowy pozyskiwany jest z miąższu owoców palmy rosnącej w południowo – wschodniej Azji lub północno – zachodniej Ameryce Południowej. Naturalny olejek powinien być tłoczony na zimno i nie może być poddawany procesowi rafinacji – w przeciwnym wypadku straciłby wszystkie cenne składniki. Produkt występuje w stałym stanie skupienia, jako biały i twardy tłuszcz, jednak powyżej temperatury 25°C topi się i zmienia postać na jasnożółty płyn. Oryginalny olejek kokosowy ma słodki smak i zapach; wyczuwalne są w nim nuty kokosa. Ze względu na składniki, działanie i dobroczynny wpływ na cały ludzki organizm jest kosmetykiem niezwykle cennym i drogim. Znajdziemy w nim nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.

Zastosowanie olejku kokosowego jest niezwykle szerokie. Kosmetyk przyda się na pewno w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Posiada właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, dzięki czemu łagodzi podrażnienia, zmniejsza uczucie swędzenia skóry głowy, ogranicza wydzielanie sebum, redukuje łupież. Sprawia, że włosy nabierają połysku, nie puszą się i nie elektryzują. Regeneruje rozdwojone końcówki i nawilża przesuszone pasemka. Pozostawia na włosach ochronną warstwę, która zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego i chemicznymi substancjami zawartymi w niektórych preparatach. Pomaga w rozczesywaniu, modelowaniu i suszeniu włosów.

Co ciekawe, olejek kokosowy można wykorzystać pod postacią twardego tłuszczu i płynnego preparatu. Do ulubionej maseczki lub odżywki wystarczy zeskrobać wiórki kokosowe lub dolać kilka kropel olejku. Działanie produktów myjących zostanie w ten sposób wzbogacone o składniki kokosu. Olejek kokosowy można aplikować także na suche i mokre włosy. Niewielką ilość kosmetyku wciera się w skórę głowy, końcówki włosów i całe pasemka. Następnie głowę owija się ręcznikiem, a po upływie około godziny olejek zmywa się delikatnym szamponem. Produkt można wykorzystać także jako odżywkę bez spłukiwania. W takim wypadku należy nanieść go tylko i wyłącznie na końcówki włosów. Aplikacja olejku kokosowego bezpośrednio na skórę głowy mogłaby się skończyć przetłuszczeniem i obciążeniem włosów.